На честь Нестора Івановича Махно

08.11.2018
от

7 листопада 2018 року виповниться 130 років від дня народження Нестора Махна. «Батько Махно» і махновці – одна зі значущих сторінок Української революції 1917–1921 років.

Сьогодні настав час згадувати не лише про трагічні сторінки у долі України, але й показувати наші перемоги, приклади стратегічних та тактичних військових досягнень. Адже на початку грудня 1920 року в приазовських степах проти 8-тисячної селянської армії було зосереджено понад 140 тис. більшовицьких військ.

Борці за волю пройшли рейдом від Гуляйполя до Бердянська, блискавичним ударом звільнили портове місто та безперешкодно вийшли з нього. Рухаючись на північ, махновці опинилися в оточенні біля сел. Андріївка Бердянського району, але зуміли завдати нищівної поразки переважаючим силам противника. Фінальним етапом операції стала битва поблизу с. Федорівка Пологівського району. Кілька загонів повстанців опинилися в трійному кільці більшовиків.

Проте завдяки вдалому маневру нашим воїнам вдалося розгромити окупантів та з мінімальними втратами вийти на оперативний простір. Пройшовши непростий шлях ідейної трансформації, махновський рух набув національно-визвольного характеру.

Самопожертва, мужність та військові вміння повстанців надихають на боротьбу та перемогу наших солдатів, що боронять Україну від російської агресії.

Яким бачили «махновці» Бердянськ.
«14 жовтня 1919 р. у Бердянськ приїхав Н.Махно… Жителів Бердянська було оголошено «вільними громадянами вільного міста»…

До вільного міста висувалися i високі вимоги: «У вільному місті не повинно бути безробітних, ледачих, голодних, затурканих, пригноблених, боягузливих. У вільному місті не повинно бути особистої наживи, експлуатації, насильства.

Вільне місто повинне зноситися, домовлятися й обмінюватися з іншими вільними містами, селами й районами». «Більше сміливості, друзі ! — закликали анархісти. — Помилки й промахи хай послугують Вам уроком. Не бійтесь їх. Не бійтесь нічого. Все одно, крім вас самих, ніхто нічого створити й побудувати не зможе». (!)

14 жовтня 1919 р. у приміщенні кінотеатру «Гігант» (нинішній ЦКіД «Софіт») відбулися загальноміські збори і мітинг… Виступав сам Н.Махно. Він багато говорив про доблесть своєї армії і про те, що його армія довго на місці
стояти не може, попереду в неї багато роботи. На закінчення він сказав: «Буду бити білих, поки не почервоніють, а червоних — поки не побіліють !» (Знайомий вираз !)…
(Із книги «Вольный Бердянск» : місто в період анархістського соціального експерименту (1918 – 1921 роки), Володимира Чопа, Ігоря Лимана.)

У 2017 році в Бердянську була презентована книга “Місцями пам’яті повстанських перемог у Запорізькому краї: Азовська операція Нестора Махна”. Її автори — завідувач кафедри історії України, доктор історичних наук, професор Ігор Лиман та краєзнавець, історик, український дослідник історії махновщини Володимир Чоп. Вони розповіли про важливість патріотичного виховання молоді, особливо під час військового протистояння на Сході, на прикладах перемог української зброї над різноманітними, як явними так і гібридними іноземними агресорами.

Історик та краєзнавець Олег Будяк розповів про видатного уродженця села Осипенко Трохима Вдовиченка, який у травні 1918 року сформував та очолив один із найсильніших загонів Нестора Махна – 2-й Новоспасівський повстанський полк. Восени 1919 року Трохим Вдовиченко брав участь у звільненні від денікінців Ногайська, Мелітополя, Маріуполя та інших міст Північного Приазов’я.

За словами доктора історичних наук, професора Ігоря Лимана, 12 грудня 1920 року Вдовиченко провів блискучу операцію з очищення Бердянська від більшовиків. Це була помста за криваву різанину, яку московські війська влаштували напередодні. Архівні документи свідчать, що лише за тиждень у Андріївці, Кінських Роздорах, Федорівці, Туркенівці та Пологах було розстріляно 1100 осіб, спалено 15 будинків. Під час рейду повстанці Нестора Махна повністю знищили бердянське ЧК та відділення «чонівців», що займалися репресіями та мародерством. Жоден мирний житель не постраждав.

Натомість радянська влада сфабрикувала історію про сотні простих людей, закатованих на території сучасної школи № 9 Наразі йде війна за історичну пам’ять, тож закликаємо вивчати історію рідного краю” — звернувся Володимир Чоп.
Видання “Місцями пам’яті повстанських перемог у Запорізькому краї: Азовська операція Нестора Махна” побачило світ у рамках обласної програми сприяння просвітницькій діяльності громадських організацій на 2015-2018 роки.

Сьогодні, за часів новітньої російської агресії проти України, наша мета – увічнити пам’ять героїв, вшанувати кожного, хто сто років тому захищав рідний край від загарбників. Особливе місце серед наших героїв займають бійці селянської армії Нестора Махна, учасники народних повстань 1920-х років. Пам’ять про них – запорука нашої перемоги над російсько-терористичними агресорам.

Світлина від Ігора Зубрицького.

Написать ответ

*