Інтерв’ю Командувача Об’єднаних сил генерал-лейтенанта Сергія Наєва австрійському виданню Wiener Zeitung

15.01.2019
от

Інтерв'ю Командувача Об'єднаних сил генерал-лейтенанта Сергія Наєва австрійському виданню Wiener Zeitung

“Як би ви охарактеризували поточну ситуацію на Cході України?”

Сергій Наєв: “Ситуація на передовій може бути охарактеризована як стабільна і контрольована, незважаючи на її складність. Російські окупаційні сили не атакують, але це не означає, що вони припинили свої спроби провокувати подальший конфлікт. На даний час ворог зосереджує свої зусилля в основному на Маріупольському напрямку і в районі Азовського моря. Азовське море представляє особливий інтерес для Росії, оскільки Москва бачить можливість для подальшого просування по території України. І перш за все, Москва хоче створити сухопутний коридор до окупованого Росією Кримського півострова”

З якими труднощами ви зіткнулися?

Найбільші труднощі для Об’єднаних сил, а також для всієї України – це постійне нагнітання напруженості через Російську Федерацію.

Якщо Ви маєте аналіз подій останніх десятиліть, можна зробити висновок, що режим Володимира Путіна намагається відвернути громадян від постійно зростаючої політичної та економічної кризи в середині країни, дестабілізуючи країни, які, на думку Кремля, потребують «братньої допомоги». Я маю на увазі Абхазію, Північну Осетію або Придністров’я. І нині в цьому списку знаходяться Крим, Східна Україна та Сирія. Там, де з’являється Росія, виникають економічні та соціальні проблеми, військові конфлікти та конфронтації. Я не повинен вказувати на те, що режим Путіна також все більш агресивно ставиться до Європи. Так російські кораблі і літаки регулярно наближаються до кордонів країн Балтії, Скандинавії та Туреччини. Більше того, ставлення Кремля до країн, які не згодні з політикою Москви, стає все більш жорстким. У Європі, саме Україна стає на захисті демократії та стабільності.

Що на Вашу думку має стабілізувати ситуацію для місцевого населення?

Щоб повністю стабілізувати ситуацію, ми повинні спочатку подолати ворога на Донбасі – це зрозуміло. Однак важливо відновити інфраструктуру в регіоні і створити умови для покращення рівня життя людей в зоні конфлікту.

ОБСЄ повідомляє про щоденні порушення режиму припинення вогню.

Що ви робите, щоб зменшити втрати серед цивільного населення під час перемир’я?

Українська сторона чітко дотримується Мінських домовленостей і, перш за все, режиму припинення вогню. Ми також дотримуємося режиму тиші під час релігійних свят або на початку нового навчального року. В той же час, супротивник завжди використовує перемир’я для перегрупування військ і проведення нових провокацій – і це може бути підтверджено не тільки нашими солдатами, а й міжнародними спостерігачами. Тому треба сказати, що ми вимушені відбити російську агресію зі зброєю в руках. Є тільки один шлях примусити російські окупаційні війська дотримуватись режим припинення вогню: нам потрібна чітка позиція міжнародної спільноти щодо засудження агресивних дій Росії. Нам потрібна також максимально можлива публічність й постійне інформування щодо порушення режиму припинення вогню з боку російської сторони в міжнародних ЗМІ та подальші жорсткі санкції проти держави-агресора Росії. Керівництво так званих «псевдо республік» цілком залежить від Кремля і тільки Москва здатна зупинити конфлікт на Донбасі. Ми маємо право реагувати на ворожі провокації або ставати активними, коли на карту поставлено життя чи здоров’я військовослужбовців або цивільних осіб.

Як можна припинити конфлікт?

Я повністю згоден з позицією Президента України Петра Порошенка та погоджуюся, що єдине рішення для конфлікту на Донбасі є політичне. Лише переговори забезпечать відновлення територіальної цілісності нашої держави. Це має бути досягнуто зусиллями не тільки України, а й світової дипломатії і всієї міжнародної спільноти, здатної поставити Росію на місце.

Чи вірити ви в те, що миротворча місія ООН може сприяти стабілізації?

Безумовно. Але, звичайно, тільки на тих умовах, про які домовляється керівництво нашої держави. У своєму недавньому виступі Міністр оборони України генерал Степан Полторак заявив: “Я сподіваюся, що світова спільнота визнає зусилля України та її позицію, знаходячи конкретну та ефективну модель миротворчої місії.” Блакитні шоломи – це рішення. Миротворча місія ООН на Сході України, яка спровокована російською військовою інтервенцією, зупиніть кровопролиття. Такі миротворчі сили під егідою Організації Об’єднаних Націй в зоні конфлікту повинні бути постійно присутніми на російсько-українському кордоні.

Президент України Петро Порошенко під час зустрічі з Генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом висловив сподівання на підтримку Альянсу відносно розгортання міжнародної миротворчої місії у 2015 році: “Нарешті, наше бачення призвело до того, що Росія чітко визнала себе країною-агресором і зараз підтримує миротворчу діяльність для всіх членів НАТО”.

Існують різні позиції між Росією та Україною щодо керівництва.

Втім, російська сторона не хоче контролю російсько-українського кордону миротворцями ООН і вважає, що миротворчі сили повинні бути розташовані вздовж лінії розмежування. Однак, ми вважаємо, що у разі присутності миротворців на українсько-російському кордоні конфлікт на Сході може бути вирішені у достатньо короткий час, оскільки, російські війська будуть обмежені у постачанні, поступово відмовлятися від своїх задумів та території повернуться до складу України.

Чи боїтеся ви, що ситуація зможе погіршитися в найближчі місяці?

Завжди важко дивитися в майбутнє. Особливо, якщо доводиться мати справу з такою нестабільною ситуацією на Сході України. Боюся, що Москва залишиться зі своїм зовнішнім князем: «Чим гірше, тим краще».

Wiener Zeitung

Метки: Wiener Zeitung, Інтерв'ю, Командувача Об'єднаних сил, Сергій Наєв

Написать ответ

*