Український мореплавець відвідував Джорджа Вашингтона і воював з піратами

13.03.2019
от

29 березня 1795 року у Філадельфії перший президент США Джордж Вашингтон прийняв українського мореплавця Юрія Лисянського.

“Президент так ласкаво обійшовся зі мною, що я до кінця життя свого мушу залишатись йому вдячним й завжди казати, що не було ще в світі видатнішого за нього мужа. Простота його життя й доброзичливість у поводженні такі, що за одну мить захоплюють і дивують почуття”, – записав Лисянський у щоденнику.

200318_lusanskuy

Мореплавець народився 2 серпня 1773 року у родині ніжинського протоієрея, родом з містечка Лисянки. Ніжин тоді був торгівельною столицею Лівобережної України, славився своїми ярмарками.

Батько Юрія походив зі старого козацького роду. 1783-го одержав дворянську грамоту. Завдяки цьому відправив у Петербург до Морського кадетського корпусу двох синів: старшого Ананія та молодшого Юрія.

1786 року почалася війна зі Швецією і гардемаринів достроково відправили на флот. 13-річний Юрій Лисянський був призначений на 32-гарматний фрегат “Подражислав”. З товаришем по навчанню, німцем за походженням Адамом Крузенштерном, отримав бойове хрещення у морській битві при острові Готланд та ще кількох боях.

У 16 років Юрій одержав звання мічмана, а у 20 – лейтенанта, і у числі 16 найкращих офіцерів був направлений для проходження морської практики до англійського флоту. Брав участь у боях проти революційної Франції, де відзначився і був контужений.

Воював з піратами у водах Північної Америки, подорожував по США, спілкувався з президентом Джорджем Вашингтоном, побував у Вест-Індії, супроводжував англійські каравани біля берегів Південної Африки та Індії, де відвідав Мадрас і Бомбей.

Збирався у плавання до Австралії, та 1797-го його відкликали до Росії, де одержав чин капітан-лейтенанта і командування фрегатом. 1802-го за участь у 16 морських кампаніях та 2 великих битвах був нагороджений Георгіївським хрестом IV ступеня.

Помер Юрій Лисянський 26 лютого 1837 року у Петербурзі, його поховали на цвинтарі Олександро-Невської лаври.

Ім’я Юрія Федоровича Лисянського носить острів на Гавайях, півострів на Алясці, протока, річка, гора на Сахаліні. У місті Ніжині встановили пам’ятник Юрію Лисянському та є вулиця його імені.

Джерело: Gazeta.ua

Метки: Джордж Вашингтон, Юрій Лисянський

Написать ответ

*